دانستنی ها

سولاردام چیست؟ + مزایا، معایب و چگونگی عملکرد سولاردام

سولاردام چیست

در آشپزخانه های مدرن امروزی وسایل زیادی جهت تسریع طبخ غذا و آسان تر کردن کار افراد خانه قرار دارند. یکی از این وسایل سولاردام است. در طبخ غذا با استفاده از اجاق گاز امکان تنظیم دقیق شعله و دما وجود نداشته و در صورت عدم توجه به دما و زمان پخت، غذا خواهد سوخت. جهت فائق آمدن به این مشکل، تجهیزی به نام سولاردام جهت طبخ غذا طراحی شده است که دما و زمان پخت در آن کاملاً قابل تنظیم است و می توان با خیال راحت و بدون ترس از امکان سوختن غذا بدون توجه زیاد به طبخ غذا پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سولاردام تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سولاردام چیست؟

به منظور شناخت کارایی و عملکرد سولاردام لازم است با کارایی و عملکرد دو دستگاه به نام های مایکروفر و مایکروویو آشنا شویم. مایکروفر با قابلیت تنظیم درجه حرارت می تواند با سرعتی بالا و در مدت زمان مشخص غذا را طبخ کند. اما مایکروویو با موج کار کرده و بیشتر از آن برای گرم کردن غذا و یا یخ زدایی استفاده می شود. دستگاهی که قابلیت پخت و طبخ غذا مایکروفر و قابلیت یخ زدایی و گرم کردن غذا مانند مایکروویو را داشته باشد، سولاردام گویند. لذا سولاردام به طور همزمان می توان عمل طبخ و پخت غذا و عمل گرم کردن و یخ زدایی موارد غذایی را انجام دهد. فر اجاق گاز مبلی و یا فر توکار یا کابینتی که با برق، گاز و یا هر دود کار می کنند، نظیر فر اخوان از منظر طبخ و پختن غذا شبیه به سولاردام هستند، زیرا در این فر حرارت از همه وجوه به ماده غذایی انتقال یافته و عملیات پخت مواد غذایی به طور یکنواخت و بهتر صورت می پذیرد، برای همین است که قیمت فر اخوان با قیمت سولاردام تفاوت چندانی با یکدیگر نخواهد کرد.

عملکرد سولاردام چگونه است؟

سولاردام ترکیبی از امواج گرمایی و مایکروویو دارد. در این دستگاه المنت های نوری قرار گرفته که حرارت را از پایین و بالا و اطراف به ماده غذایی انتقال داده و سبب یکنواختی پخت ماده غذایی می شود.

تفاوت مایکروویو و سولاردام

مایکروویو دستگاهی است که از طریق موج سبب گرم کردن غذا و یخ زدایی از مواد غذایی می شود. طول موج ساطع شده از مایکروویو انرژی زیادی داشته و می تواند مولکول های آب درون مواد غذایی را به حرکت وا داشته و گرم کند. در مقابل سولاردام علاوه بر استفاده از امواج برای گرم کردن غذا و یخ زدایی از آن، المنت هایی در بالا و پایین خود دارد که تنها در عرض چند دقیقه در حدود 300 درجه سانتیگراد گرم شده و از طریق امواج سبب یخ زدایی و گرم کردن مواد غذایی و از طریق المنت های بالا و پایین و ایجاد حرارت به طبخ غذا کمک می کند.
از نظر شکل ظاهری مایکروویو ظاهری مکعبی و چهارگوش دارد، اما سولاردام با پیشرفت طراحی وسایل آشپزخانه شکلی استوانه ای داشته تا علاوه بر ظاهر زیباتر توانایی و بازدهی حرارتی بیشتری بر طبخ و گرم کردن مواد غذایی داشته باشد.

کدام را بخریم، مایکروویو یا سولاردام؟

با توجه به قابلیت های بیشتر سولاردام، منطقی است که با پرداخت هزینه کمی بالاتر سولاردام خریداری شود، زیرا سولاردام علاوه بر گرم کردن غذا و یخ زدایی مواد غذایی، عملیات طبخ مواد غذایی را نیز انجام می دهد در حالی که مایکروویو تنها عملیات گرم کردن و یخ زدایی مواد غذایی را انجام می دهد. افرادی که سولاردام می خرند، در واقع مایکروویو نیز خواهند داشت.

پارامترهای مورد توجه در خرید سولاردام

در خرید سولاردام نظیر خرید هر دستگاه الکتریکی دیگر، فاکتورها و پارامترهایی وجود دارند که می بایست مورد توجه قرار گیرند تا کلالایی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را تهیه کنیم. برخی از موارد مورد توجه در خرید سولاردام عبارتند از:

  • پیش از خرید می بایست ابعاد سولاردام مورد خرید را با ابعاد فضایی که قرار است سولاردام در آن قرار داده شود، مورد مطابقت قرار گیرد.
  • توان سولاردام فاکتور مهمی در خرید است. هرچه توان این تجهیز بیشتر باشد، سرعت و کیفیت طبخ غذا بیشتر خواهد بود.
  • وجود برنامه پخت برای انواع غذاها در سولاردام یکی از فاکتورهای مهم خرید است. در برنامه های غذایی از پیش تعریف شده بابت هر برنامه درجه حرارت و مدت زمان لازم برای طبخ هر غذایی در سولاردام تعریف شده است و کاربران به راحتی می توانند با انتخاب برنامه غذایی مورد نظر و فشار دادن یک دکمه، غذا مورد نظر خود را طبخ نمایند.
  • وجود کانوکشن یکی از فناوری های جدید در سولاردام است. این فناوری سبب می گردد تا حرارت به شکل یکنواخت و مناسب تری به تمامی قسمت های غذا منتقل شده و غذا به طور یکنواخت تر و مناسب تری مورد طبخ قرار گیرد.
  • وجود گریل و جوجه گردان در سولاردام قابلیتی است که در صورت وجود آن می توان غذاهایی متنوع تر را با کیفیت بهتر تهیه کرد.
  • داشتن ضمانت نامه و گارانتی یکی از فاکتورهای مهم در خرید هر دستگاه الکتریکی از جمله سولاردام است.
امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *