مقالات هود

آشنایی با انواع هود آشپزخانه و ویژگی هر کدام از آنها

انواع هود آشپزخانه

از بین تجهیزات مختلف آشپزخانه می‌توان گفت که هود یک وسیله بسیار مهم و تاثیرگذار است که هم در سلامتی، هم در دکوراسیون و هم در کاربرد آشپزخانه شما نقش دارد. با خرید یک هود آشپزخانه خوب شما می‌توانید بوی نامطبوع، چربی اضافه و ذرات آلاینده را از آشپزخانه خارج کنید. زمانی که از غذاهای سرخ کردنی استفاده می‌کنید یا مثلا فیله ماهی خود را بدون روشن کردن هود روی اجاق گاز رها می‌کنید، آلودگی که در فضای آشپزخانه ایجاد می‌شود را مشاهده می‌کنید. در واقع هود آشپزخانه یک تهویه است که به منظور کاهش حجم آلایندگی‌ها در هوای آشپزخانه کاربرد دارد.

امروزه انواع و مدل‌های مختلفی از هود آشپزخانه عرضه می‌شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند، مانند هود مخفی داتیس و برای فضای خاصی مناسب‌اند. اینکه شما باید کدام نوع هود را انتخاب کنید یک مسئله مهم است که باید آن را مورد توجه قرار دهید. کدام هود قدرت مکش بیشتری دارد؟ کدام نوع از هود با کابینت‌ها و آشپزخانه شما متناسب است؟ در ادامه این مطلب به این سوالات و سایر سوالات شما در مورد انواع هود و ویژگی‌های آنها صحبت می‌کنیم. همچنین درباره انتخاب هود مناسب و راهنمای خرید آن مطالبی را خدمت شما ارائه می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از هود آشپزخانه

قبل از اینکه به راهنمای خرید هود و انواع هودها بپردازیم، لازم است بدانیم که استفاده از این وسیله در آشپزخانه تقریبا ضروری است و مزایای بسیاری دارد. به طور کُلی مزایای اصلی که ما را ترغیب به خرید و استفاده از هود آشپزخانه می‌کنند شامل موارد زیر هستند:

• هر نوع هودی را که تهیه کنید دارای چراغ و سیستم روشنایی است که کار آشپزی شما را تسهیل می‌کند و حفظ ایمنی را برای شما ممکن می‌کند.
• استفاده از هود آشپزخانه باعث تمیزتر شدن آن و ساده‌تر شدن نظافت می‌شود. این ابزار با تهویه هوای داخل آشپزخانه و خروج دود باعث می‌شود آلایندگی‌های موجود کاهش پیدا کنند و روی دیوارها ننشینند. علاوه بر این‌ها هود با کاهش دود در فضای آشپزخانه خطر آسیب به بدن شما و ایجاد بیماری را کاهش می‌دهد.
• خطر مسمومیت با گازهای سمی مثل کربن منو اکسید و کربن دی اکسید را کاهش می‌دهد.
• هود علاوه بر کاهش دود و آلایندگی‌های غذا، می‌تواند حرارت را نیز خارج کند و این منجر به کاهش دمای اضافی آشپزخانه می‌شود؛ به دلیل دمای بالای فضا در هنگام آشپزی این مزیت در آشپزخانه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.
• حتی اگر قصد آشپزی در آشپزخانه خود را هم نداشته باشید، نداشتن هود باعث ناقص ماندن دکوراسیون شما می‌شود. هود با زیبایی خاصی که به طراحی داخلی شما می‌بخشد، ارزش ملک شما را بیشتر می‌کند.

مزایای استفاده از هود آشپزخانه

چرا انتخاب هود آشپزخانه مناسب مهم است؟

توجه داشته باشید که خرید هود مناسب برای آشپزخانه اهمیت بالایی دارد و اگر زیاد آشپزی می‌کنید و یا در آنجا کار می‌کنید حتما باید بهترین محصول آن را انتخاب کنید. انتخاب و تصمیم نهایی شما به اولویت‌های شما بستگی دارد و سلیقه شما در این کار بسیار مهم است. اینکه شما تا چه اندازه به ظاهر یا کاربرد هود و نقش آن در میان کابینت‌های خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید چقدر برای خرید هود هزینه کنید. هود آشپزخانه انواع مختلفی دارد که هر کدام برای افراد خاصی مناسب اند. علاوه بر این مدل‌ها و برندهای مختلفی از این محصول در بازار موجود است و برخی از آنها متاسفانه کمترین کیفیت را دارند. از این رو خرید شما در این مورد بسیار مهم است.

برای خرید هود مناسب چه نکاتی را رعایت کنیم؟

شما باید طبق نیازها، اولویت‌ها و انتخاب‌های متفاوتی که دارید تصمیم نهایی را در مورد خرید هود مناسب انجام بدهید. در ادامه به عوامل و ویژگی‌هایی اشاره می‌کنیم که شما با توجه به آنها می‌‌توانید هود مناسب را انتخاب کنید.

ضمناً تعداد شعله‌ها در اجاق‌های مختلف متفاوت است و شما باید متناسب با تعداد اعضای خانواده خود به این مسئله هم توجه داشته باشید. اگر خانواده کم جمعیتی دارید نیاز نیست به سمت اجاق‌های 5 یا 6 شعله بروید و اگر خانواده پر جمعیتی دارید اجاق‌های 2 یا 3 شعله مشکلات زیادی را برای شما به وجود می‌آورد.

قیمت

اولین اولویتی که معمولا برای افراد مهم است هزینه‌ای است که باید برای خرید هود پرداخت کنند. معمولا هزینه‌ای که باید برای خرید یک هود معمولی یا هودهای جدیدتر و پیشرفته‌تر تقبل کنید، بین 3 تا 15 میلیون تومان و حتی بیشتر است.

معمولا فاکتورهای مختلفی بر قیمت هود آشپزخانه تاثیرگذارند؛ به طوری که هودهای بزرگ‌تر و قوی‌تر گران‌ترند و آنهایی که از لحاظ زیبایی و امکانات پیشرفته‌ترند هزینه بالاتری دارند. در انواع هودها هم باید گفت که هودهای جزیره‌ای و دیواری گران‌تر از سایر مدل‌ها هستند. در مقابل هودهای زیر کابینتی قیمت کمتری نسبت به سایرین دارند. در واقع می‌توان گفت که هرچه کارایی هود بیشتر باشد و از طریق برند معتبرتری تولید شده باشد قیمت بالاتری دارد.

گاز صفحه شیشه G97-HE

مشاهده کنید: قیمت اجاق گاز اخوان در فروشگاه سازه کالا

اندازه هود آشپزخانه

طبق یک استاندارد عمومی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد، طول هود باید به اندازه اجاق گاز شما باشد. در این حالت است که هود بیشترین توانایی جذب آلودگی و ذرات غذا را دارد. به طور کُلی هرچه اندازه هود بیشتر باشد، کارکرد مفیدتری خواهد داشت اما شما باید اندازه آن را مطابق با نیاز خود تعیین کنید.

طراحی ظاهری هود آشپزخانه

قطعا یکی ازمهم‌ترین نقش‌های هود در آشپزخانه زیبایی آن است. اگر می‌خواهید این وسیله باعث بهبود دکوراسیون شما شود، بهتر است از هودهای جدید با طراحی جدید استفاده کنید که البته کمی گران‌ترند. همچنین برخی از انواع هودها مثل جزیره‌ای، دیواری و … ظاهر خاص‌تر و زیباتری دارند که می‌توانید آنها را هم در نظر داشته باشید.

طراحی ظاهری هود

قدرت مکش هود آشپزخانه

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب هود آشپزخانه مهم است، قدرت آن است. اگر خیلی آشپزی می‌کنید و وقت زیادی را در آشپزخانه می‌گذارنید توصیه ما این است که از یک هود پر قدرت استفاده کنید. هودهایی که اندازه بزرگ‌تری دارند و هوا را به بیرون منتقل می‌کنند قدرت بیشتری دارند. البته باید گفت که قدرت مکش هود رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد.

سر و صدای ایجاد شده توسط هود

یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی افراد نسبت به هود انتقاد داشته باشند، سر و صدای ایجاد شده توسط این دستگاه است. البته امروزه هودهای جدید سر وصدای بسیار کمی دارند که اغلب اوقات اصلاً شنیده نمی‌شود. اما به هر حال برخی فروشندگان این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند تا هود را روشن کنید و امتحان کنید. بنابراین برای راحتی خود باید به این نکته هم توجه داشته باشید.

قابلیت‌های جانبی هود آشپزخانه

هود آشپزخانه امکانات و کاربردهای خاصی دارد که برخی از آنها ضروری هستند. شما نیز باید طبق نیاز و انتظار خود این قابلیت‌ها را بررسی کنید.
• سیستم روشنایی: تقریبا تمام مدل‌های هود یک سیستم روشنایی دارند که کیفیت و نوررسانی آن باید مطابق انتظار شما باشد.
• سنسورهای حرارتی: این سنسورها باعث روشن شدن اتوماتیک دستگاه در اثر بالا رفتن دمای محیط می‌شوند.
• سیستم خاموش شدن اتوماتیک: این سیستم باعث خاموش شدن اتوماتیک دستگاه بعد از مدتی معین می‌شود.
• هشداردهنده زمان تعویض فیلتر: این سیستم با هشدار رسیدن زمان تعویض فیلتر باعث کارکرد حداکثری دستگاه می‌شود. توجه داشته باشید که دستگاه‌هایی که فیلتر دارند آلودگی بیشتری جذب می‌کنند و نیازمند تعویض منظم آن هستند.

انواع هود آشپزخانه

همانطور که گفتیم هود آشپزخانه انواع و مدل‌های مختلفی دارد که ممکن است در هنگام خرید شما را تا حدی مردد کند. انتخاب نوع هود تا حد زیادی به انتظارات و نیاز شما بستگی دارد . البته شما باید کیفیت و کارایی هود را هم در هنگام خرید در نظر بگیرید و فقط روی سلیقه‌تان تمرکز نکنید. در ادامه در مورد انواع هودها و ویژگی‌های آنها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم تا شما عزیزان پیش‌زمینه‌ای در هنگام خرید داشته باشید.

هود دیواری

در برخی آشپزخانه‌ها ممکن است کابینتی بالای اجاق گاز وجود نداشته باشد که در این صورت می‌توان از هود دیواری استفاده کرد. هود دیواری یا اصطلاحاً هود شومینه‌ ای در قسمت‌های پایین پهن بوده و هرچه بالاتر می‌رود باریک می‌شود. اگر شرایط نصب این هود را داشته باشید، انتخاب خوبی محسوب می‌شود.

پیشنهاد: فر توکار داتیس با قیمت استثنایی در سازه کالا 

هود دیواری

هود آسانسوری

هود آسانسوری نوعی از هود است که تنها در هنگام استفاده از کابینت بیرون می‌آید و در حالت عادی داخل آن قرار دارد. این هود کارایی کمتری دارد و برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند دستگاه هود در حالت عادی مشخص باشد. معمولاً توان این هود کمتر از سایر هودهاست و قیمت نسبتا کمتری نسبت به سایرین دارد.

هود آشپزخانه زیر کابینتی معروف‌ترین نوع هود است که می‌توان گفت اولین طراحی هود بوده است. این هود درست بالای اجاق گاز و زیر کابینت بالایی قرار می‌گیرد و در مدل‌ها و قدرت‌های متنوعی تولید می‌شود. از آنجایی که انواع این هود تنوع بالایی دارد، طیف قیمت آن نیز بسیار متنوع است و به کیفیت ساخت آن بستگی دارد.

یکی از مدل‌های جذاب هود نوع توکار یا مخفی آ» است که کاملا داخل کابینت قرار می‌گیرد و در دکوراسیون وجود ندارد. مزیت این هودها این است که فضای کمی را اشغال می‌کند و مکش بسیار خوبی دارد. علاوه بر این‌ها، این مدل صدای کمی تولید می‌کند و امکانات زیادی دارد. کسانی که مایل‌اند هود آنها مشخص نباشد، علاوه بر مدل آسانسوری می‌توانند از توکار نیز استفاده کنند که البته بهتر است. برای مشاهده قیمت هود مخفی داتیس می توانید سایت سازه کالا را مشاهده نمایید.

یکی از مدل‌های بی‌نظیر و زیبای هود آشپزخانه مدل جزیره‌ای است که ظاهری فانتزی دارد. این هودها در قالب مکعب، استوانه و کره تولید می‌شوند و بسیار خاص هستند. این مدل بیشتر زینتی بوده و برای آشپزخانه‌هایی توصیه می‌شود که کمتر آشپزی در آنها انجام می‌شود؛ چراکه قدرت مکش و صفحه تهویه آنها ضعیف است.

امیدواریم مطالب ذکر شده مفید واقع شده باشد. با تشکر.

هود جزیره ای
امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *