مقالات اجاق گاز

اجاق گاز صفحه‌ای بخریم یا مبله‌ای؟

اجاق گاز صفحه‌ای بخریم یا مبله‌ای

قطعا اجاق گاز یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین وسایل داخل آشپزخانه محسوب می‌شود؛ مخصوصاً برای کسانی که کسانی که اوقات زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانند و زیاد آشپزی می‌کنند. بنابراین اگر یک اجاق گاز خوب داشته باشید، خیالتان به هر لحاظ آسوده خواهد بود و تنها نگران غذایی هستید که می‌خواهید بپزید نه وسیله‌ای که با آن آشپزی می‌کنید. ضمنا اگر اجاق گاز خریداری شده مطابق سلیقه شما باشد، همین مسئله باعث می‌شود راحت‌تر و بهتر غذاهای لذیذ بپزید. فرقی نمی‌کند که نو عروس باشید و برای جهیزیه به اجاق گاز احتیاج داشته باشید یا اینکه برای بازطراحی آشپزخانه خود به اجاق احتیاج داشته باشید؛ این مطلب به طور کُلی به شما در انتخاب اجاق گاز مطلوب کمک می‌کند.

اجاق گازها به دو دسته کُلی صفحه‌ای و مبله‌ای تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند و ممکن است برای افراد خاصی مناسب باشند. انتخاب نوع اجاق گاز تا حد زیادی به نیازهای شما و انتظاراتتان از اجاق بستگی دارد. اجاق گاز صفحه‌ ای بهتر است یا اجاق گاز مبله‌ای؟ قطعاً نمی‌توان به صورت کُلی به این سوال پاسخ داد؛ چرا که ممکن است یکی از انواع آن برای شما مناسب باشد و دیگری مناسب نباشد؛ و یا اینکه هر دوی این اجاق‌ها متناسب با نیاز شما باشد اما سلیقه شما یکی از آنها را انتخاب کند. بنابراین‌ نیازها و شرایط ماست که تعیین می‌کند اجاق گاز صفحه‌ای بخریم یا مبله‌ای.

ما در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم به صورت کُلی به این اشاره کنیم که خرید چه اجاق گازی خوب است. همچنین با بررسی و معرفی انواع اجاق، تفاوت‌ها، مزایا و معایب آنها، نیازهای شما و نوع اجاق گاز را با هم متناسب کنیم. از این رو اگر قصد انتخاب و خرید اجاق گاز برای خود یا اطرافیانتان را دارید، حتما با ما همراه باشید.

گاز صفحه شیشه G97-HE

 

مشاهده کنید: گاز رومیزی اخوان در فروشگاه سازه کالا

چگونه یک اجاق گاز خوب بخریم؟

برای اینکه بتوانید یک اجاق گاز خوب را متناسب با شرایط خود تهیه کنید، باید از ویژگی‌های آن آگاهی داشته باشید و با اولویت‌بندی بین اجاق‌ها، بهترین آنها را انتخاب کنید. شما با مطالعه نکاتی در مورد ویژگی‌های مختلف اجاق گازها می‌توانید آنها را با معیارهای خود مقایسه کنید و یک اجاق گاز صفحه‌ای یا مبله‌ای خوب بخرید. نکات زیر بابت این مسئله به شما کمک می‌کند.

اجاق گاز صفحه ای یا مبله ای

اندازه اجاق گاز

برای اینکه بتوانید یک اجاق گاز خوب تهیه کنید تا با ایده‌آل‌های شما متناسب باشد، ابتدا باید به اندازه آن توجه کنید. برای اینکار ابتدا باید به فضای آشپزخانه خود توجه کنید و متناسب با آن یک اجاق بزرگ، متوسط یا کوچک تهیه کنید. البته باید در مورد تعداد افراد خانواده خود نیز توجه داشته باشید تا محصول مورد نظر بتواند نیاز شما را از نظر آشپزی برآورده کند.

برای خانواده‌های کم جمعیت اجاق گاز صفحه‌ای می‌تواند مناسب باشد و جای کمتری را هم اشغال کند. همچنین برای اطمینان بیشتر بهتر است طول و عرض فضایی که قرار است اجاق گاز را در آن قرار دهید، اندازه بگیرید و در این مورد از فروشنده پرس و جو کنید. اگر اجاق خیلی بزرگ باشد ممکن است طراحی آشپزخانه شما را بهم بریزد واگر کوچک باشد ممکن است پاسخگوی‌ نیازهای شما نباشد و دردسر ایجاد کند.

نوع اجاق گاز

معمولاً اجاق در دو نوع کُلی گازی و برقی در بازار موجود است که البته در ایران اغلب افراد از مدل گازی آن استفاده می‌کنند. مدل‌های گازی به گاز شهری متصل می‌شوند و به صورت دائم انرژی گاز را دریافت می‌کنند اما مدل‌های الکتریکی جریان سیکلی برق را دریافت می‌کنند و نیازی به جریان دائمی ندارند.

اجاق الکتریکی ظاهر بسیار جدیدتر و پیشرفته‌تر دارند که می‌تواند به دکوراسیون شما کمک کند اما اجاق‌های گازی هم در مدل‌های به‌روز و زیبا تولید می‌شوند که دست کمی از نوع برقی ندارند. همچنین اجاق گازها در دو نوع صفحه‌ای و مبله‌ای تولید می‌شوند مانند: گاز صفحه ای داتیس که ما در این مطلب بیشتر قصد معرفی این مدل‌ها را داریم. در ادامه به بررسی اجاق‌ها از این نظر هم می‌پردازیم.

ایمنی اجاق گاز

ایمنی اجاق گاز نیز یکی از مهم‌ترین نکاتی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. در صورتی که نکات ایمنی را در رابطه با خرید اجاق رعایت نکنید، ممکن است دچار خسارات جبران ناپذیری شوید که اصلاً خوشایند نیست. دو فاکتور مهم می‌توانند در ایمنی حداکثری اجاق به شما کمک کنند؛ تروکوپل و فندک جرقه‌ای مواردی هستند که باعث می‌شوند در صورت خاموش شدن شعله جریان گاز را قطع کنند و یا در هنگام روشن کردن شعله از سوختگی دست جلوگیری کنند. البته مواردی مثل تایمر اتوماتیک که باعث خاموش شدن شعله در زمان معین می‌شود نیز می‌تواند به شما کمک کند. 

ایمنی گاز

توصیه می‌کنیم به همراه یک اجاق خوب، از یک هود آشپزخانه مناسب و هم اندازه هم استفاده کنید تا از پخش شدن دود و آلودگی‌های ناشی از پخت و پز در امان بمانید. ما هود مخفی داتیس را به شما پیشنهاد می دهیم.

جنس اجاق گاز

اجاق گاز‌ها ممکن است متریال متفاوتی تولید شوند که باید متناسب با دکوراسیون و سلیقه شما باشد. اغلب اجاق‌‌ها از استیل ساخته می‌شوند که البته گاهی استفاده از شیشه نیز در آنها دیده می‌شود، مانند: گاز رومیزی اخوان که در میان مشتریان ما طرفدار زیادی دارد. اجاق‌ گاز صفحه‌ای ممکن است تمام شیشه‌ای باشد و یا ترکیبی از شیشه و استیل باشد که به انتخاب شما بستگی دارد. جنس اجاق در تمیز کردن و زیبایی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. 

توان مصرفی اجاق گاز

میزان مصرف گاز اجاق و توان حرارتی آن ممکن است برای بسیاری از افراد مهم باشد. توان مصرفی اجاق گاز میزان مصرف و توان حرارتی اجاق گاز میزان گرمایی است که از اجاق خارج می‌شود. در ایران این میزان با واحد کیلووات بیان می‌شود و در بهترین حالت 2/05 کیلوات است. شایسته ذکر است که واحد بین المللی این کمیت نیز BTU می‌باشد.

تمیز شدن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز ممکن است یکی از دغدغه‌های مهم افرادی باشد که متقاضی خرید این محصول هستند. برخی از اجاق‌ها سینی و شعله پخش کنی دارند که از ریختن غذا روی شعله و قسمت‌هایی که تمیز کردن آنها سخت است جلوگیری می‌کنند.

تمیز کردن اجاق گاز

ضمانت‌نامه اجاق گاز

در هنگام خرید اجاق حتما به استاندارد بودن ضمانت‌نامه آن توجه کنید تا بعدها در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض محصول به مشکل بر نخورید. ضمانت نامه معتبر هم شما را از با کیفیت بودن محصول مطمئن می‌کند و هم در صورت نیاز می‌تواند به شما کمک کند. اگر محصول را از فروشگاه معتبر و از یک برند معتبر تهیه کنید، قطعا ضمانت‌نامه معتبر هم شامل آن خواهد بود.
در ادامه به بحث اصلی یعنی پاسخ به این سوال که اجاق گاز صفحه‌ای بخریم یا مبله‌ای پاسخ می‌دهیم.

اجاق گاز صفحه‌ای یا مبله‌ای؟ کدام بهتر است؟

برای اینکه نوع مناسب‌تر اجاق گاز را تشخیص بدهیم، باید مزایا و معایب هر کدام را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

مزایا و معایب اجاق گاز صفحه‌ای

اگرچه با کیفیت بودن و شیک بودن محصول خیلی موثر است، اما باید نوع آن نیز متناسب با نیازهای شما باشد. در ادامه به مزایا و معایب اجاق گاز صفحه‌ای اشاره می‌کنیم تا تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر کنیم:

مزایا:
• سبک و کم حجم است
• تعمیر آن بسیار ساده‌تر است
• حمل و جابجایی آنها راحت است
• ظاهری مدرن و زیبا دارد و با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شود
• تنوع بالایی در سطح بازار دارد

معایب:
• تنها جنس‌های شیشه‌ای و استیل آن وجود دارد
• آسیب پذیرتر است
• قیمت بالاتری دارد
• فِر ندارد

مزایا و معایب اجاق گاز مبله‌ای

مزایا:
وجود مدل‌های فر دار برای افرادی که به پخت کیک، پیتزا یا سایر محصولات نیازمند فر علاقه دارند
توان حرارتی بیشتر نسبت به مدل‌های صفحه‌ای
مناسب برای خانواده‌های پر جمعیت
معایب:
• وزن و حجم زیاد که باعث اشغل فضای زیادی می‌شود
• عدم امکان قرارگیری بر روی کابینت
• حمل و جابجایی سخت به دلیل وزن بالا
• تنوع کمتر و ظاهر قدیمی‌تر

 

بنابراین با یک مطالعه سریع از مطالب فوق می‌توانید مزایا و معایب اجاق گاز صفحه‌ای و مبله‌ای را با هم مقایسه کنید و بر حسب نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید. به طور کُلی می‌توان گفت که اگر به دکوراسیون خیلی اهمیت می‌دهید و کمتر آشپزی می‌کنید بهتر است از اجاق گازهای صفحه ای استفاده کنید و اگر به دنبال قدرت بیشتر و داشتن فِر هستید، بهتر است از مدل‌های مبله‌ای استفاده کنید. البته این انتخاب تا حد زیادی به سلیقه شما بستگی دارد و خرید متفاوت نمی‌تواند آسیبی به شما وارد کند. برای کسب اطلاع بیشتر می توانید مقاله اجاق گاز خوب چی‌ بخریم را مطاله کنید. از توجه شما سپاسگزاریم.  

اجاق گاز صفحه‌ای بخریم یا مبله‌ای
امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *