مقالات هود

آشنایی با روش‌های فوری برق انداختن هود آشپزخانه

روش‌های فوری برق انداختن هود آشپزخانه

همه ما می‌دانیم که مهم‌ترین وسیله برای رهایی از بخار، بو، دود و به طور کُلی آلودگی ایجاد شده ناشی از پخت غذا هود آشپزخانه است. این دستگاه با تهویه مستقیم هوای بالای اجاق گاز باعث آسان شدن و بی‌ضرر شدن فرایند آشپزی می‌شود. به طوری که وظیفه اصلی آن خارج کردن بخار و بوی ناشی از پخت و پز و انتقال آن به فضای بیرون است. برای اینکه این دستگاه بازدهی کافی را داشته باشد و بتواند به خوبی کارایی خود را حفظ کند باید به صورت مداوم تمیز شود.

در واقع اگر بعد از مدتی هود آشپزخانه را بدون تمیز کردن رها کنید، کارایی خود را از دست می‌دهد و دردسرهای زیادی برای شما به وجود می‌آورد. علاوه بر این‌ها هود اگر کثیف باشد، باکتری‌ها و میکروب‌ها در آن نفوذ می کنند و ممکن است سلامتی شما و اعضای خانواده‌تان را به خطر بیاندازند. هود آشپزخانه تاثیر به سزایی در دکوراسیون آشپزخانه شما دارد و برق انداختن آن باعث می‌شود آشپزخانه شما نمای بهتری داشته باشد. در ادامه به ساده‌ترین روش‌های فوری تمیز کردن و برق انداختن هود آشپزخانه اشاره می‌کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

نحوه برق انداختن هود آشپزخانه

برای اینکه بتوانید کل هود آشپزخانه را تمیز کنید و کاملاً آن را شبیه به روز اول بکنید، باید مراحلی را طی کنید. همانطور که می‌دانید هود از قسمت‌های مختلفی شامل قسمت بیرونی، قسمت داخلی و فیلتر تشکیل شده است. بنابراین شما باید به ترتیب آنها را تمیز کنید تا آلودگی خاصی بر جای نماند. در ادامه به نحوه برق انداختن خارج و داخل هود آشپزخانه اشاره می‌کنیم:

هود مخفی گلوریا90

 

مشاهده کنید: خرید هود مخفی داتیس با تخفیف ویژه در فروشگاه سازه کالا

برق انداختن قسمت بیرونی هود آشپزخانه

می‌توان گفت که تمیز کردن قسمت بیرونی هود آشپزخانه و شیشه آن آسان‌ترین قسمت کار است. برای اینکار باید از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید و یک سری نکات جزئی را رعایت کنید. یکی از این نکات این است که شوینده‌ای را انتخاب کنید که به هودتان آسیب وارد نکند؛ چرا که هودها انواع مختلفی دارند و ممکن است از جنس شیشه، چوب، استیل و … باشند. برای تمیز کردن قسمت‌های پلاستیک می‌توانید از تمیزکننده‌های همه کاره استفاده کنید. همچنین برای تمیز کردن قسمت‌های شیشه‌ای و استیل می‌توانید از شیشه پاک کن یا ترکیب آب گرم و صابون استفاده کنید.
معمولا قسمت بیرونی هود کمتر با آلایندگی‌ها در تماس است و بعید است کثیفی‌های عمیق و چربی بر سطح آن دیده شود. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از یک دستمال نرم و پاشیدن پاک کننده مورد نظرتان، قسمت بیرونی هود را تمیز کنید. اگر از شوینده‌های صنعتی استفاده می‌کنید، حتما از دستورالعمل نوشته شده روی آن پیروی کنید.

در نهایت بعد از تمیز شدن خارج هود، شما باید یک کار دیگر برای برق انداختن هود آشپزخانه انجام بدهید؛ این کار خشک کردن هود با استفاده از یک دستمال خشک است. برای اینکار از یک دستمال نرم (ترجیحا حوله‌ای یا میکروفایبر) که خط و خش ایجاد نمی‌کند استفاده کنید و روی بدنه بکشید و آن را خشک کنید. اینکار باعث می‌شود هود از هر گونه ماده شوینده پاک شود و لکه‌ای بر روی آن باقی نماند.

تمیز کردن هود

برق انداختن قسمت درونی هود آشپزخانه

در این قسمت می‌خواهیم روش فوری تمیز کردن قسمت داخلی هود را آموزش دهیم که به دلیل کثیفی بیشتر این قسمت مهم است. قبل از هرکاری باید نگاهی به داخل هود بیاندازید تا از مقدار آلودگی آن اطلاع پیدا کنید.
اولین قدم برای تمیز کردن داخل هود استفاده از روش فوری بخار است. در این روش شما یک ظرف آب را پر می‌کنید و روی اجاق گاز قرار می‌دهید تا بجوشد. سپس هود را روشن می‌کنید تا بخار آب را به خوبی جذب کند. سپس اجاق را خاموش کنید و اجازه دهید سرد شود تا از آسیب به پوست شما جلوگیری کنید.

در مرحله بعد باید از تمیز کننده‌ها و شوینده‌ها برای پاک کردن کثیفی‌های عمیق داخل هود آشپزخانه استفاده کنید. می‌توانید از اسپری‌های چندکاره قدرتمند برای اینکار استفاده کنید؛ البته باید دقت داشته باشید که جنس شوینده باید طوری باشد که با جنس هود هماهنگ بوده و از آسیب به آن اجتناب کند.

 اگر از شوینده‌های لایه بردار و قوی استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود حتما از دستکش لاتکس یا دستکش آشپزخانه در حین کار استفاده کنید. همچنین پنجره‌ها و تهویه‌های منزل را فعال و باز بگذارید تا هوا به خوبی رد و بدل شود. برای پاک کردن مواد آلاینده می‌توانید از دستمال اسفنجی استفاده کنید. البته توصیه می‌شود اجازه دهید چند دقیقه شوینده بر روی مواد چرب و آلاینده باقی بماند تا به خوبی با دستمال شما پاک شود.

برق انداختن هود آشپزخانه

قدم بعدی با مرحله آخر قسمت قبل مشترک است و برای پاک کردن شوینده‌ها از سطوح داخلی و برق انداختن هود آشپزخانه به کار می‌رود. در این مرحله شما مواد شستشو دهنده را با یک دستمال حوله‌ای پاک می‌کنید و در صورتی که لکه‌ها باقی مانده بودند، دستمال را کمی مرطوب می‌کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن هود آشپزخانه باید با فواصل زمانی کوتاه انجام شود تا دستگاه بالاترین عملکرد را داشته باشد. همچنین ما در ادامه مواد پاک کننده طبیعی را به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آنها نه تنها برق انداختن هود آشپزخانه شما راحت است، بلکه از اولین روز خود نیز تمیزتر به نظر می‌رسد.

فر گازی برقی DF-670

مشاهده کنید: فر توکار داتیس با تخفیف ویژه در فروشگاه سازه کالا

تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه

یکی از مواد طبیعی که می‌توان از آن برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف هود آشپزخانه استفاده کرد، سرکه است. این ماده به راحتی چربی‌ها و آلودگی‌های سیاهرنگ هود را از بین می‌برد. روش استفاده آن هم ساده است و کافی است مقداری سرکه و آب را به اندازه مساوی با هم مخلوط کنید و روی کثیفی‌ها بپاشید. سپس اجازه دهید مخلوط زمان کمی بر روی آلودگی باقی بماند و آن را به همراه چربی‌ها در خود حل کند و بین ببرد. سپس با استفاده از یک دستمال نرم و مرطوب سرکه را به همراه چربی‌ها پاک کنید. بعد می‌توانید با یک دستمال نرم و خشک آن آب را از روی سطوح هود پاک کنید. بعد از این مراحل از تمیز شدن و براق بودن هود شگفت زده خواهید شد. این یک روش فوری برای برق انداختن هود آشپزخانه بود.

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

قطعا می‌دانید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های هود آشپزخانه فیلتر آن است که کاکرد آن را تضمین می‌کند. این قسمت به صورت مداوم نیاز به تمیزکاری دارد. فیلترها معمولا از جنس‌های مختلفی مثل آهن، ذغالی و آلومینیوم هستند که باعث می‌شود روش جدا کردن آنها با هم متفاوت باشد. شما می‌توانید به راحتی با استفاده از روشی که به خدمت شما عزیزان ارائه می‌کنیم فیلتر هود را تمیز کنید.

شایسته ذکر است که فیلتر ذغالی به هیچ وجه قابل شستشو نیست و اگر کثیف شد باید آن را تعویض کنید. اما برای شستشو فیلترهای آلومینیومی و آهنی حتما باید از آب گرم استفاده کنید؛ برای اینکار توصیه می‌کنیم با بستن سینک، کمی آب گرم در آن ذخیره کنید. سپس مقداری شوینده به آن اضافه کنید و اجازه دهید مخلوط شود. بعد با جدا کردن فیلترها از هود آن را نیم ساعت داخل آب قرار دهید و کمی تکان دهید تا جرم‌های آن پاک شود.

همچنین می‌توانید به عنوان شوینده از ترکیب صابون مایع و جوش شیرین استفاده کنید. البته برای اینکار نیازی به آب گرم داخل سینک ندارید و تنها با استفاده از مخلوط کردن مقداری آب گرم، صابون مایع و جوش شیرین و یک مسواک می‌توانید اینکار را انجام بدهید. به طوری که ماده شوینده حاصل را با استفاده از مسواک روی فیلتر بکشید و جرم را از بین ببرید. با این دو روش ذکر شده به شما اطمینان می‌دهیم فیلتر کاملا پاک شده و تمام چربی‌های سطحی و عمقی آن پاک می‌شود. البته توجه داشته باشید که اگر فیلتر آسیب دیده باشد، برای بهتر کردن کارکرد آن بهتر است از فیلتر نو استفاده کنید.
امیدواریم روش‌های فوری برق انداختن هود آشپزخانه که به آنها اشاره کردیم برای شما مفید باشد. با تشکر.

فر توکار شیشه سفید و پنل هلالی سفید F32

 

مشاهده کنید: قیمت فر توکار اخوان با تخفیف ویژه در فروشگاه سازه کالا

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *