دانستنی ها

گریل کردن چیست و چه نکاتی دارد؟

گریل کردن چیست

با رسیدن فصل پختن کباب و انواع استیک هر کسی مایل است به یک رستوران درجه یک رفته و از این غذاهای لذیذ استفاده کند. اما واقعاً چه می‌شید اگر می‌توانستیم استیک یا کبابی درجه یک را با طباخی ماهرانه بپزیم و ارزان‌تر و خوشحال‌تر از آن استفاده کنیم.

به هر حال برای گریل کردن گوشت و سایر مواد غذایی لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهیم که این نکات در کنار هم باعث می‌شوند ما یک آشپزی ایده آل را از خود ارائه کنیم.

شایسته ذکر است که فرقی ندارد که مبتدی باشید یا حرفه‌ای؛ به هر حال باید نکاتی را برای گریل کردن رعایت کنید و روش‌های خوشمزه کردن غذا را بدانید. برای اینکار توصیه می‌کنیم نکات زیر را حتما مد نظر قرار دهید.

گریل کردن به چه معناست؟

برای اینکه بدانیم چگونه مواد غذایی را گریل کنیم، ابتدا باید معنی گریل کردن را بدانیم. در این مورد باید گفت که گریل کردن یک روش پخت شبیه سرخ کردن است. در سرخ کردن حرارت از پایین و با استفاده از روغن به مواد وارد می‌شود اما در گریل کردن حرارت از بالا به غذا می‌رسد. در گریل کردن معمولاً از لایه‌های نازک گوشت برای پخت استفاده می‌کنند تا نتیجه حاصل شده بهتر باشد. بنابراین همیشه باید توجه داشته باشید که یک لایه ضخیم از گوشت یا سایر مواد غذایی را پخت نکنید.
از سویی اگر بخواهیم به تفاوت دیگر گریل و سرخ کردن اشاره کنیم باید بگوییم که در روش گریل مواد غذایی از روغن استفاده نمی‌شود و بالعکس چربی خود غذا هم می‌سوزد. بنابراین می‌توان از هم طعم لذیذ خوراکی لذت برد و هم غذای سالمی را مصرف کرد.

گریل کردن به چه معناست
فر برقی DF-694

مشاهده کنید: فر برقی داتیس در تهران با ارائه ضمانت کالا

روش درست گریل کردن غذا

گریل کردن تنها منحصر به گوشت نمی‌شود و می‌توان انواع مواد غذایی را با روش گریل کردن به خوبی آماده کرد. اگر از آشپزهای حرفه‌ای بپرسید که چگونه گریل کردن را به خوبی آموخته‌اند، احتمالاً بحث تجربه را مطرح می‌کنند. اگرچه تجربه بهترین راه برای آموختن درست و کامل گریل است اما باید نکاتی را هم در این مورد مد نظر قرار داد. نکاتی که به شما کمک می‌کند برای اولین بار غذا را خراب نکنید و هر بار پیشرفت کنید.
برای درست گریل کردن باید به زمان، دما و حتی محل پخت غذا توجه کنید و بدانید چه مواد غذایی را باید در کنار هم گریل کنید. مزه دار کردن اصولی غذا را بیاموزید و طبق تجربه زمان آماده شدن هر نوع ماده غذایی را تخمین بزنید.

روش درست گریل کردن غذا
فر برقی DF-655Ultra

 

مشاهده کنید: خرید فر داتیس با قیمت مناسب در تهران با ارائه ضمانت کالا

نکات مهم در گریل کردن

نکات زیر به شما کمک می‌کند حتی بار اولی که غذا را گریل می‌کنید، به نتیجه خوبی برسید.

بهترین زمان برای نمک زدن غذا را بدانید

از مهم‌ترین نکات گریل کردن باید به این اشاره کرد که یک ساعت قبل از قرار دادن غذا (به خصوص گوشت‌ها) روی صفحه گریل آن را نمک بزنید. نمک قوی‌ترین چاشنی برای خوشمزه کردن غذاست و اگر درست و به اندازه مصرف شود نه تنها غذا را خوشمزه می‌کند، بلکه فوایدی هم دارد. نمک می‌تواند رطوبت گوشت را از بین ببرد و طرد بودن خاصی به آن ببخشد.

شما حتی می‌توانید نمک را طی دو مرحله به غذا بزنید تا به خوبی جذب آن شود. به طوری که یکبار  یک ساعت قبل از پخت و یکبار هم نیم ساعت قبل از پخت نمک را به غذا بزنید. 

البته باید برای جلوگیری از خراب شدن غذا دقت کنید که در مصرف نمک زیاده روی نکنید. اگر می‌خواهید انواع گوشت و مرغ را گریل کنید باید سایر ادویه‌ها را هم به آن اضافه کنید. فلفل قرمز، فلفل سیاه، پودر پیاز و سیر، پودر گشنیز و علی الخصوص رزماری طبیعی برای مزه دار کردن گوشت عالی هستند.

بیشتر بخوانید: قیمت و خرید گاز رومیزی اخوان

گوشت را قبل از گریل کردن آماده کنید

مواد غذایی را قبل از گریل کردن باید از یخچال خارج نمود و آماده کرد. به عنوان مثال گوشت را باید نیم ساعت قبل از پختن از یخچال خارج کرد تا کاملاً به دمای اتاق برسد. اینکار به این منظور صورت می‌گیرد که گوشت یخ زده اگر مستقیما روی دستگاه گریل قرار بگیرد به صورت هماهنگ نمی‌پزد و درحالی که قسمت بیرونی آن سوخته است، درون آن خام می‌ماند.
همچنین باید قبل از قرار دادن غذا روی گریل آن را گرم کنید و با استفاده دستمال یا فرچه سطح آن را با روغن مرغوب کمی چرب کنید. همچنین می‌توانید روغن زیتون را به صورت خیلی ظریف روی گوشت بمالید و آن را کاملاً مزه دار کنید.

دمای گریل را کنترل کنید

همانطور که گفتیم برای اینکه گریل کردن را به خوبی صورت دهید، باید دمای گریل را کنترل کنید. مثلاً قبل از اینکه گوشت را روی گریل قرار دهید باید مطمئن شوید گریل به اندازه کافی گرم شده و دمای مناسبی دارد. معمولاً در هنگام گریل کردن سه نوع حرارت وجود دارد که به عنوان حرارت بالا، حرارت متوسط رو به بالا و حرارت متوسط شناخته می‌شوند. قبل از قرار دادن مواد غذایی دمای گریل باید متوسط باشد.

ترفندی که برای اندازه گیری حرارت گریل وجود دارد این استکه دست خود را در 15 سانتی متری توری گریل قرار دهید. اگر بتوانید شش تا هفت ثانیه دستتان را روی گریل نگه دارید حرارت گریل متوسط است. به همین صورت اگر چهار تا پنج ثانیه بتوانید دستتان را روی گریل نگه دارید حرارت آن متوسط رو به بالا و اگر بیشتر از دو ثانیه قابل تحمل نبود حرارت گریل خیلی بالاست.
معمولاً برای گریل کردن غذاها از حرارت متوسط و متوسط رو به بالا استفاده می‌شود و حرارت خیلی بالا توسط افراد خیلی حرفه‌ای و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کنترل دمای گریل
فر توکار شیشه مشکی F28

 

مشاهده کنید:  خرید فر اخوان با تخفیف ویژه در فروشگاه سازه کالا

تکنیک‌های گریل کردن گوشت

اگر هر نوع گوشتی را با سسی که حاوی شکر است مزه دار کنید، گوشت خواهد سوخت و نتیجه خوبی نمی‌گیرید. بنابراین اولین چیزی که به آن توجه می‌کنید باید نبود شکر در موادی باشد که گوشت را با آن آغشته می‌کنید. حتی اگر می‌خواهید سس‌هایی مثل باربیکیو، لعاب میوه، سس تریاکی و ... را روی گوشت بمالید باید در مراحل آخر گریل این کار را انجام دهید. اگر در مراحل اول اینکار را انجام دهید، سس‌ها طعم خود را از دست می‌دهند شما یک کباب سوخته تحویل می‌گیرید.

همچنین بعد از حاظر شدن غذای گریل بهتر است 10 دقیقه به آن استراحت دهید و بعد آن را مصرف کنید. این تکنیک برای سرد شدن گوشت در نظر گرفته نشده و برای این است که آب دور گوشت تا حدی جذب شود و یک گریل شما آبدار باشد.

گریل مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

تا الان با اصولی‌ترین نکات گریل کردن آشنا شدیم و همه می‌توانیم تا حد زیادی بار اول یک تکه استیک را به خوبی گریل کنیم. اما برای داشتن یک غذای گریلی خوشمزه باید از یک دستگاه گریل مناسب هم بهره ببریم. در کل دو نوع گریل گازی و ذغالی وجود دارد که هر دوی آنها کارآمد هستند. در ادامه بیشتر در مورد انتخاب گریل صحبت می‌کنیم.

گریل گازی بخریم یا ذغالی؟

برای اینکه بتوانید بین گریل ذغالی و گازی یکی را انتخاب کنید باید تفاوت‌های آنها و مزایای هر کدام را بدانید. در این مورد باید بگوییم که کنترل دما با گریل‌های گازی آسان‌تر و دقیق‌تر است و می‌توان دمای گریل را به راحتی ثابت نگه داشت. اما در گریل‌های ذغالی دستگاه ممکن است به دمای بالایی برسد و حتی شعله ور شود که در این صورت کنترل دمای آن سخت است.

اما در مقابل ذغال باعث می‌شود غذای گریل شده خوشمزه‌تر پخت شود و اگر روش استفاده از آن را بدانید قطعاً راحت‌تر و خوشمزه‌تر غذا را درست می‌کنید. عطر و طعم دودی که این گریل‌ها به غذا می‌بخشند استیک یا کباب شما را لذیذتر و طردتر می‌کند. ضمناً برای پختن غذا در طبیعی و شرایطی که به گاز دسترسی ندارید، گریل ذغالی منطقی‌تر است. همچنین باید گفت زمانی که لازم است غذا را سریع آماده کنید، عملکرد گریل گازی بهتر است.

گریل گازی

استفاده از گریل گازی و ذغالی؛ کدام راحت‌تر است؟

برای انتخاب بین گریل گازی و ذغالی بعد از اینکه به این نکته توجه کردید که طعم دودی را دوست دارید یا می‌خواهید غذا عادی پخته شود، باید به هزینه و موارد دیگری هم توجه کنید.
از لحاظ هزینه، گریل ذغالی از گریل گازی کمی گران‌تر است. همچنین باید گفت که گریل گازی از نظر ایمنی بهتر از گریل ذغالی عمل می‌کند؛ چرا که در گریل ذغالی احتمال آتش سوزی بیشتر است و البته در هر دو مورد باید به ایمنی کار توجه کنید.
لوازم جانبی گریل ذغالی و گازی شبیه به هم هستند و برای گریل کردن روش هر دو یکی است. اما باید راحت‌تر بودن گریل برای خودتان را در نظر داشته باشید. همچنین باید توجه داشته باشید و بعد از هر پخت توری گریل را به خوبی تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید از برس گریل و مواد شوینده استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه فر آشپزخانه را تمیز کنیم؟

3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *