مقالات اجاق گاز

5 دلیلی که اجاق گاز قابلمه را سیاه می کند؟

دلایل سیاه شدن قابلمه

دلایل سیاه شدن انواع قابلمه روی اجاق گاز متفاوت است. افراد لازم است تا با این دلایل آشنا شده و بدانند که تمامی این عوامل قابل رفع است. با شناسایی عوامل سیاه کردن قابلمه روی اجاق گاز و به کار بستن توصیه های لازم می توان از سیاه شدن قابلمه ها جلوگیری کرد.
اغلب از دلایل دود کردن و سیاه شدن قابلمه روی شعله اجاق گاز می توان به نامناسب قرار گرفتن شعله پخش کن در جای مخصوص خود، آلودگی و چربی موجود در نازل اجاق گاز، عدم تناسب میان هوا و گاز مصرفی، خراب بودن برخی از قطعات اجاق گاز، خیس بودن نازل و … اشاره کرد. در این مقاله به تفصیل در خصوص هرکدام از دلایل و روش های برطرف کردن آن توضیحاتی ارائه شده است.

بیشتر بخوانید: قیمت فر توکار اخوان + مزایا و معایب

دلایل سیاه شدن قابلمه روی اجاق گاز

دلایل زیادی وجود دارند که منجر به سیاه شدن قابلمه می شود. در زیر به 5 مورد از آنها اشاره می کنیم.

کج شدن سر شعله اجاق گاز

اگر سرشعله های اجاق گاز به خوبی در جای خود قرار گرفته باشند و طوری طراحی شده باشند تا با کوچکترین ضربه ای حرکت نکنند، در فرایند اشتعال اجاق گاز عیبی رخ نداده و در نتیجه قابلمه سیاه نمی شود. توصیه می شود تا بعد از تمیز کردن و شستشوی اجاق گاز از قرار گرفتن سرشعله های اجاق در جای خود اطمینان خاطر پیدا کرده تا در طبخ غذا قابلمه هایمان سیاه نشوند.

سیاه شدن قابلمه

بیشتر بخوانید: برای اطلاع از قیمت سینک اخوان و سینک توکار اخوان وارد شوید و با ما تماس بگیرید.

نقصان در عملکرد شعله اجاق گاز

نقص در عملکرد شعله گاز که به دلیل طول عمر بالای اجاق گاز ایجاد می شود می تواند عامل سیاه شدن قابلمه گردد. منافذ اجاق گاز در طول عمر بالا به دلیل چربی و آلودگی و روغن غذا، کوچک تر شده و شعله خروجی از اجاق گاز دارای عیب و نقص خواهد بود. عیب در شعله اجاق گاز سبب سیاه شدن قابلمه روی اجاق گاز می شود. می توان از متخصصی جهت تعمیر و رفع گرفتگی شعله اجاق گاز بهره گرفت و از معایبی چون سیاه شدن اجاق گاز جلوگیری کرد.
توصیه می شود که بعد از هر بار استفاده از اجاق گاز به ویژه بلافاصله پس از کثیف شدن و چرب شدن اجاق گاز عملیات شستشو و تمیز کردن اجاق گاز انجام گیرد.

عدم وجود تناسب مناسب میان هوا و گاز اجاق گاز

ممکن است شعله اجاق گاز به رنگ آبی بسوزد اما همچنان دود کرده و سبب سیاه شدن قابلمه بر اجاق گاز شود. در این شرایط تناسب میان گاز مصرفی و هوا مناسب نیست. با بهره گیری از فردی متخصص در تعمیرات اجاق گاز می توان تناسب میان گاز مصرفی و هوا را ایجاد کرده و از سیاه شدن قابلمه روی شعله اجاق گاز جلوگیری کرد. گاهی برای ایجاد تناسب میان گاز و هوا لازم است تا نازل تعویض شود تا میزان گاز نسبت به هوا کاهش یابد و شعله دود نکند.
گاهی شعله اجاق گاز به رنگ زرد می سوزد که ناشی از کم بودن هوا در مخلوط هوا و گاز است. این شعله زرد رنگ سبب سیاه شدن قابلمه روی اجاق گاز می شود. اگر فاصله نازل تا لوله رابط مناسب نباشد شعله اجاق گاز زرد سوخته و سبب سیاه شدن قابلمه روی اجاق می شود.
همچنین در برخی اجاق گاز های نو و استفاده نشده دود از شعله اجاق گاز دیده می شود که این دود سبب سیاه شدن قابلمه بر اجاق گاز می شود که به مرور زمان و روشن کردن چندساعته اجاق گاز این مشکل رفع خواهد شد. دود ایجاد شده در اجاق گاز نو بواسطه روغن به کار رفته در ساخت آن است که با مرور زمان و چند بار استفاده از اجاق گاز برطرف می گردد.

نقص در قطعات اجاق گاز

خرابی و عیب در قطعاتی از اجاق گاز نظیر ترموکوپل و تجهیزات وابسته از دلایل سیاه شدن قابلمه بر شعله اجاق گاز است. خرابی این قطعات سبب می گردد تا نسبت میان گاز مصرفی و هوا به هم خورده و شعله اجاق گاز زرد رنگ بسوزد و موجب ایجاد دود و سیاه شدن قابلمه روی اجاق گاز شود. قطعات اجاق گاز اخوان بسیار با کیفیت هستند و رابی در قطعات این اجاق گاز ها بسیار کمتر از سایرین می باشد و رضایت مشتریان زیادی را جلب کرده اند می توانید برای اطلاع از قیمت اجاق گاز اخوان وارد شوید و با مشاوران ما تماس بگیرید.

خیس بودن نازل اجاق گاز

استفاده از مواد شوینده شیمیایی برای شستشوی اجاق گاز سبب آسیب به برخی قطعات چون نازل اجاق گاز و خیس شدن این قطعات می شود که دود زدن شعله اجاق گاز را در پی خواهد داشت. همچنین سر ریز شدن برخی غذاها روی اجاق گاز و خیس شدن شعله های اجاق گاز سبب سیه شدن قابلمه روی اجاق گاز می شود.

مطالب مرتبط:

مقایسه اجاق گاز اسنوا با دوو

چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود؟

اجاق گاز القایی چیست؟ (به همراه مزایا و نکاتی که باید بدانید)

چرا بعد از مدتی سطح اجاق گاز زرد می‌شود؟ 

چند نوع اجاق گاز داریم + نکات مهم خرید

کدام اجاق گاز رومیزی بهتر است؟

علت خاموش شدن اجاق‌ گاز بعد از چند دقیقه

اجاق گاز صفحه ای بخریم یا مبله ای؟

گاز فر بهتر است یا فر توکار؟

اجاق گاز خوب چی بخریم؟

 

برای مشاهده قیمت محصولات سازه کالا به لینک های زیر مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *