مقالات اجاق گاز

چرا اجاق گاز جرقه میزند ولی روشن نمیشود؟

روشن نشدن اجاق گاز

اجاق گاز یکی از وسایل ثابت و ضروری آشپزخانه است. امروزه اکثر اجاق گازها گازی بوده و توسط فندک برقی اجاق گاز روشن می شوند. در برخی موارد ممکن است علیرغم کار کردن فندک اجاق گاز، اجاق گاز روشن نشود. اجاق گاز به دلایل مختلفی ممکن است پس از جرقه زدن فندک روشن نشود.
اگر گاز اجاق گاز وصل و برقرار باشد به دلایلی چون کثیف بودن مشعل های اجاق گاز، عدم قرار گیری مناسب سرشعله ها در جای خود، نشتی گاز، خرابی شیر اجاق گاز، خراب بودن ترموکوپل و … ممکن است اجاق گاز روشن نشود. در این مقاله قصد داریم به تفصیل به بررسی علل روشن نشدن اجاق گاز و راه کارهایی جهت رفع آن ها اشاره کنیم.

علل روشن نشدن اجاق گاز

مکانیزم روشن شدن اجاق گاز با استفاده از جرقه

مکانیزم کاری اجاق گاز

گاز توسط شلنگ به اجاق گاز متصل می گردد. استفاده از شلنگ مناسب و بست های درست در این مرحله بسیار حائز اهمیت است. گاز به چند راهه می رسد که شیرها بر روی آن نصب شده اند. اگر شیر یکی از شعله ها باز باشد، گاز از شیر عبور و به نازل می رسد. هوا نیز در این مرحله با گاز مخلوط می شود و در ادامه با استفاده از فندک اجاق گاز جرقه ای ایجاد و ترکیب هوا و گا مشتعل می شود.

علل روشن نشدن اجاق گاز

از جمله علل روشن نشدن اجاق گاز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

وجود مشعل های کثیف و یا خیس

اغلب سوراخ های سرشعله بعد از تمیزکاری با مواد شیمیایی نامناسب و یا سر ریز کردن غذا روی اجاق گاز و یا به مرور زمان در اثر جمع شدن چربی و مواد غذایی مسدود می شوند. این شرایط سبب می گردد تا اجاق گاز در زمان روشن کردن به طور پیوسته جرقه بزند اما روشن نشود. به منظور رفع این مشکل لازم است پیش از تمیزکاری ابتدا برق و گاز اجاق گاز را قطع کنید و در ادامه گاز را با دستمال مرطوب تمیز نمایید. می توان برای خشک کردن سر شعله آن ها را با استفاده از یک سشوار خشک کرده و بعد به طور صحیح در محل مخصوص خودشان قرار دهید. بعد از روشن شدن اجاق گاز بهتر است چند دقیقه گاز را روشن بگذاریم تا احیاناً رطوبت باقیمانده در سر شعله گاز خشک شود و در ادامه مشکلی رخ ندهد.

عدم قرار گیری سر شعله ها در جای مخصوص خود

ممکن است بعد از تمیزکاری برخی از رشعله ها را در جا شعله ای مخصوص خود قرار نداده، بلکه ممکن است آن ها را جابجا قرار داده باشیم و یا به طور صحیح سر شعله ها روی شعله گاز قرار نگرفته باشد. این شرایط سبب می شود تا بتوان با اجاق گاز جرقه زد اما نمی توان گاز را روشن کرد.

نشتی گاز در شلنگ اجاق گاز

اگر شلنگ اجاق گاز نشتی داشته باشد گاز روشن نمی شود. زیرا میزان گازی که می بایست با هوا ترکیب شده و با جرقه فندک شعله ور شود به میزان کافی وجود نخواهد داشت. حتی ممکن است در صورت روشن شدن اجاق گاز شعله بسیار کم بوده و یا به رنگ زرد بسوزد که نشانه ای از ترکیب نامناسب گاز و هوا با یکدیگر است. علاوه بر این نشتی گاز از لوله اجاق گاز خطرناک است و می تواند خطرات زیادی چون انفجار و آتش سوزی و گاز گرفتگی را در پی داشته باشد. بهتر است شلنگ مورد استفاده در اجاق گاز مورد تأیید اداره گاز و استاندارد و مرغوب باشد.

خراب بودن شیر یا ولوم

خراب بودن پیچ و یا ولوم اجاق گاز ممکن است به روشن نشدن گاز بیانجامد. البته این مشکل به راحتی قابل حل است و اگر ولوم دچار شکستگی باشد با تعمیر و یا تعویض ولوم می توان به روشن کردن اجاق گاز کمک کرد.

خراب بودن ترموکوپل

اگر ترموکوپل اجاق گاز خراب شده باشد، اجاق گاز روشن می شود اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی خاموش می شود. به منظور رفع این مشکل حتماً می بایست از تکنسین و تعمیرکار مجرب تأسیساتی در تعمیر و نگهداری اجاق گاز خود استفاده کنیم.

 

روش های مراقبت از اجاق گاز

با استفاده از روش هایی می توان از اجاق گاز خانه خود نگهداری کرده و احتمال خرابی و نیاز به تعمیر در این وسیله پرکاربرد آشپزخانه را به حداقل تقلیل داد. از روش های نگهداری از اجاق گاز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

سرویس دوره ای اجاق گاز احتمال خرابی این دستگاه را به حداقل خواهد رساند. سرویس اجاق گاز بنا به کیفیت آن می تواند به بازه های زمانی کوتاه تر یا طولانی تر تقسیم شود.
تمیز کردن و پاکسازی اجاق گاز طول عمر آن را افزایش می دهد. اما باید توجه شود که در پاکسازی اجاق گاز ابتدا اجازه دهید که اجاق گاز خنک شده باشد. در ادامه برخی قطعات مانند شعله پخش کن، صفحات فلزی و قطعات جداکننده را از اجاق گاز جدا کرده و آن ها را در محلولی از آب و صابون قرار دهید. می توان از محلول سرکه و آب نیز استاده کرده و به تمیز کردن این قطعات بپردازیم.

در ادامه می توان از مفتولی نازک برای باز کردن سوراخ های ریز مشعل که ممکن است در اثر چربی و پسماند غذا گرفته باشد استفاده کنیم. برای تمیز کردن سطح گاز به ویژه اگر استیل باشد از دستمال مرطوب و ضدخش استفاده کرده و حتی الامکان از خیس کردن بیش از اندازه سطح اجاق گاز پرهیز شود. قطعات داخل محلول آب و سرکه را با استفاده از دستمال کاملاً خشک کرده و به درستی در جای مناسب خود قرار دهید. نادرست قراردادن این قطعات در جای خود سبب زرد سوختن شعله می شود زیرا ترکیب هوا و گاز مصرفی ترکیب مناسبی نخواهد داشت.

مقالات مرتبط

مقایسه اجاق گاز اسنوا با دوو

5 دلیلی که اجاق گاز قابلمه را سیاه می کند؟

اجاق گاز القایی چیست؟ (به همراه مزایا و نکاتی که باید بدانید)

چرا بعد از مدتی سطح اجاق گاز زرد می‌شود؟ 

چند نوع اجاق گاز داریم + نکات مهم خرید

کدام اجاق گاز رومیزی بهتر است؟

علت خاموش شدن اجاق‌ گاز بعد از چند دقیقه

اجاق گاز صفحه ای بخریم یا مبله ای؟

گاز فر بهتر است یا فر توکار؟

اجاق گاز خوب چی بخریم؟

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *